Menüü

Rahvusarhiiv

Maneeži 2/4, Tallinn

Avatud 18.00–23.00

Sissepääs tasuta.

Eriprogramm

Rahvusarhiiv avab Muuseumiööl taaskord kõigile huvilistele oma Tallinna Maneeži tänava majad. Maneeži tänaval asub viimane nõukogudeaegne arhiivihoone Eestis, mida on võimalik külastada veel ainult piiratud aja enne Rahvusarhiivi kolimist Tõnismäele Rahvusraamatukogu renoveeritud majja. Tule ja saa osa Rahvusarhiivi Muuseumiöö eriprogrammist "Öös on vabadust ja minu (vanemate) noorust".

Kell 19.00 peab Maneeži 4 saalis loengu Tallinna ülikooli teadur, ajaloolane Kristo Nurmis teemal "Tallinna kevad '88. Eesti noorte poliitiline aktivism perestroika tuules". Ettekandes räägitakse 80ndate lõpu aktiivsete noorte poliitilise kultuuri suundumustest. Nn disko-teksa põlvkonnast, keda varem peeti passiivseks ja konformistlikuks kogukonnaks, kuid osutus ootamatult aktiivseks ja pluralistlikuks jõuks, kes hakkas õõnestama eri suundadest mitte üksnes kommunistlikku hegemooniat, vaid ka seniseid vastupanukultuure. Millised olid tollaste noorte peamised mured? Kuidas vaadelda Eesti noorsooaktivismi tollases ülemaailmses kontekstis? Mis on selle pärand?

Kell 20.15 tuleb näitamisele valik ERKI tudengite legendaarse punkrühma ENSV Riikliku Kultuurijäätmete Töötlemise Artelli Päratrust (ansamblite Turist ja Singer Vinger eellane) 1980ndatel loodud lühieksperimentaalfilme. Nende seast on tuntumad Andrei Tarkovski "Stalkeri" paroodia "Kalkar" (1980) ja nõukogude võimu pilav "Tsaar Muhha" (1981). Filmielamust saadab lõbus vaatajamäng.

Maneeži tänava maju ja Rahvusarhiivi tööd tutvustavad ekskursioonid toimuvad igal täistunnil algusega kell 18.00 Maneeži 4 fuajeest. Viimane ekskursioon algab kell 22.00.

Õhtu jooksul on võimalik osaleda Maneeži 4 konserveerimise laboris toimuvas kahes põnevas töötoas. Saab valmistada tsüanotüüpia (sinitrüki) tehnikas graafikat ning meisterdada arhiivimaterjalidest inspireeritud kollaažitehnikas postkaarte.

Lisainfo:

arhiivikool.tallinn@ra.ee