Menüü

Punane torn

Hommiku 11, Pärnu linn

Avatud 18.00–23.00

Sissepääs 1 euro. Muuseumikaardiga sissepääs tasuta.

NB! Torni mahub korraga vaid piiratud arv külastajaid! Sissepääs elava järjekorra alusel (10 inimest iga 15 minuti järel). Ole valmis torni hoovis mõnusalt aega veetma.

Pärnu vanimas säilinud ehitises, keskaegses Punases tornis, tutvustatakse kunagise vangi- ja vahitorni ning keskaegse Pärnu lugu. Muuseumiööl kuuleb lisaks ka lugusid vabaduse- ja elukaotusest kunagises Uus-Pärnu linnas.

Torni pööningukorrusel asub ringpanoraamkino, mille jaoks loodud animafilmis näeb paikkonna ajaloo viimased 15 000 aastat 10 minutiga!

Punase torni hoovist leiab stendinäituse "Kirik, kõrts ja kapsamaa", mis tutvustab keskaegse Uus-Pärnu linnaelaniku argipäeva. Hoovis on ka keskaegse Veskimängu tänapäevane üleelusuuruses koopia, mida võib mängida täiesti tasuta. Palume vaid panna mängunupud pärast lõpetamist tagasi kastidesse.

 Me nõuame ja käsime, et igaüks oleks viisaka suuga isandate ja vürstide, raadide ja linnade, rüütlite ja kannupoiste, prouade ja neitsite, kõigi ausate inimeste vastu, nii et tal oma ihu ja varaga ei tuleks karistust kanda.

Öös on vabadust... aga mitte 15.-16. sajandi Uus-Pärnus. Nii sattus 1554. aastal Punase vangitorni kuue ja poole meetri sügavusse vangikongi  koguni Saare-Lääne piiskopkonna toomhärra õepoeg Jurgen, kes öisel ajal linnatänavatel purjuspäi laamendanud oli.

Linna kodanikumääruse ehk bursprake keelas omakohuse, sest  selleks olid kohtunikud ja foogtid seatud, kes õigust mõistsid. Seadusest üleastuja või niisama kahtlane isik toimetati  kinnimajja kohtuistungit ootama. Kui suur oli aga võimalus, et ta raekojast pärast kohtuistungilt  õige mehena minema jalutada võis...?

Koduleht