Menüü

KGB kongide muuseum

Riia 15b, Tartu

Avatud 17.00–23.00

Sissepääs 1 euro.

Muuseumiöö programm:

Võimalik on iseseisvalt muuseumi näituseid uurida.

KGB kongide muuseumi püsinäitus annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel põhjustel arreteeritute eeluurimisvangla. Osa kongidest, kartserid ja koridoriosa on taastatud originaalkujul.

KGB kongide muuseumis on uuendatud püsinäituse külastajatel võimalus osa saada erilisest kogemusest, kus väljavalitud ruumides raputatakse külastajat kohalolekuefektiga, mida toetavad helid, videoprojektsioonid, animatsioonid ning ajastutruud rekvisiidid.

Ülekuulamistoas istute silmitsi ülekuulajaga, kes loodud animaator Priit Tenderi poolt, näidiskambris kuulete kurikuulsa paragrahv 58 alusel esitatud süüdistusi, vaadates samas tõtt nende süüdistuste ohvritega. Gulagi vanglavõrgustikule pühendatud toas on võimalik kogeda arreteerimisele eelnevat tunnet ning kuulda väljavõtteid Aleksandr Solženitsõni „Gulagi arhipelaagist” ja selle loomise teekonnast Eestis, siin päris Tartu lähedal.

Ajutise näituse saalis on avatud Saaremaa Muuseumi rändnäitus “Elu piimanõus”. Saaremaa metsavendade seas olid üsna levinud nn piimanõu-peidikud. Need maeti maha ja need olid kasutamiseks äärmiselt mugavad: esemed säilisid ilmastikukindlas nõus suurepäraselt ning neile ligipääsemiseks piisas maskeeritud kaane avamisest. Näitusel näebki, mida metsavennad neis piimanõu-peidikutes hoidsid.

Avatud T–L 11–17

Lisainfo:

https://muuseum.tartu.ee/kgb-kongide-muuseum/

Tel +372 746 1717

E-post: kgb@muuseum.tartu.ee