
KGB kongide muuseum
Muuseumi aadress:
Riia 15b, Tartu
Sissepääs 1 euro
Ligipääsetavuse info:
Muuseumisse pääseb järsu trepi kaudu.
Programmi kirjeldus
Võimalik on iseseisvalt muuseumi näituseid uurida. Kohal on muuseumi kuraator, kes vastab hea meelega külastajate küsimustele.
KGB kongide muuseumi püsinäitus annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel põhjustel arreteeritute eeluurimisvangla. Osa kongidest, kartserid ja koridoriosa on taastatud originaalkujul.
KGB kongide muuseumis on uuendatud püsinäituse külastajatel võimalus osa saada erilisest kogemusest, kus väljavalitud ruumides raputatakse külastajat kohalolekuefektiga, mida toetavad helid, videoprojektsioonid, animatsioonid ning ajastutruud rekvisiidid.
Ülekuulamistoas istute silmitsi ülekuulajaga, kes loodud animaator Priit Tenderi poolt, näidiskambris kuulete kurikuulsa paragrahv 58 alusel esitatud süüdistusi, vaadates samas tõtt nende süüdistuste ohvritega. Gulagi vanglavõrgustikule pühendatud toas on võimalik kogeda arreteerimisele eelnevat tunnet ning kuulda väljavõtteid Aleksandr Solženitsõni „Gulagi arhipelaagist” ja selle loomise teekonnast Eestis, siin päris Tartu lähedal.
Ajutise näituse saalis on avatud Hilda Kamdroni pliiatsijoonistuste väljapanek.
Väljas on väike valik Tartu kunstniku Hilda Kamdroni (1901–1972) pliiatsijoonistusi Tartu Linnamuuseumi kogudest. See väljapanek on osa Kumu kunstimuuseumi näitusest “Kuidas kadus Tartu. Hilda Kamdroni traumatsüklid” (14.11.2024–02.03.2025, kuraator Eero Epner) ning jääb KGB kongides avatuks kuni 15. juunini 2025. Kamdroni looming oli Nõukogude Eestis aastakümneid avalikkuse eest varjul, ent tema joonistused talletavad unustusehõlma vajunud Tartu lugu.
Avatud 18.00–23.00
Lisainfo:
https://muuseum.tartu.ee/kgb-kongide-muuseum/
Tel +372 746 1717
E-post: kgb@muuseum.tartu.ee