Menüü

Palmse mõis

Virumaa Muuseumite ajaloolane Uno Trumm tutvustab Palmse talupoja eluolu enne ja pärast pärisorjuse kaotamist ja annab oma hinnangu vabaduse kasvu tähtsusele Eesti omariikluse arengule.

Ettekanne toimub Palmse härrastemaja veinikeldris 18:00-19:00.
Muuseumiöö puhul on sissepääs kõigile huvilistele €1.
Kehakinnituseks on avatud Alte Küche kohvik.

Pärisorjusest vabaks. Talupoegade vabadusi hakati piirama küll juba keskajal, kuid nende pärisorjastamine langes valdavalt Rootsi ajale, mil kliima jahenemine ja sellest tingitud probleemid tõid mõisades kaasa ekstensiivse põllumajanduse ning vajaduse odava ja rohkearvulise tööjõu järele. Protsessi üheks tulemuseks oli tööjõu kinnistamine ehk talupoegade pärisorjastamine, mis oma apogee saavutas 18. sajandil. 

19. sajandi alguseks oli pärisoriste talupoegade tööjõul püsiv majandusmudel end aga ammendanud ning 1816. aastal vabastati talupojad pärisorjusest. Ühest küljest oli tegemist liberaalse ideoloogia suure võiduga, kuna talupojad said isiklikult vabaks, teisest küljest aga murdus aga kogu senine sotsiaalse hoolekande süsteem, sest pärisorised talupojad olid mõisnike omandina nende vastutusel ning viimased pidid tagama oma tööjõu ellujäämise ning töövõime.
Kõik, kes on elanud 1990. aastatel võivad ette kujutada, millise valusa hoobi sai talupoegkonna toimetulek, kes pidi sunniviisiliselt astuma hoolekandeühiskonnast vabade inimeste enesega toimetuleku ühiskonda. Tõenäoliselt oli aga toonane liberalismi pidu hilisemast veelgi karmim... Ometi just tänu sellele algas 50 aastat hiljem eesti rahvuse kujunemine ning 100 aastat hiljem saavutati oma riik. Olgu tähendatud, et viimase protsessi tausta moodustas globaalne soojenemine...