Menüü

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu

Toompea 8b, Tallinn

Avatud 18.00–23.00. Viimane sissepääs 22.30

Sissepääs 1 euro (kuni 8-aastased lapsed tasuta). Muuseumikaardiga sissepääs tasuta.

Püsinäitus "Vabadusel ei ole piire"

Vabamu 2018. aastal avatud püsinäitus kõneleb Eesti ajaloost viimase aastasaja jooksul, kui eestimaalased on korduvalt kogenud vabaduse haprust. Meie vabadust – nii vaimset kui ka füüsilist – on proovitud kord rohkem, kord vähem kärpida ja piiridesse suruda. Aga meie kogemus näitab, et vabadust ei saa piirata, vabadusel ei ole piire. Inimeste vabaduseiha on tugevam kui ükskõik millised köidikud.

Okupatsioonidest, vastupanust, taastamisest ja vabadusest kõnelev näitus „Vabadusel ei ole piire” koosneb viiest osast: „Ebainimlikkus”, „Eksiilis”, „Nõukogude Eesti”, „Taastamine”, „Vabadus”. Ebainimlikkuse osa vaatab tagasi meie lähiajaloo hetkedele, kui inimlikkuse põud kummitas kõiki siin elavaid inimesi. Näituseosas Eksiilis jutustavad esemed ühes visuaalsete ja graafiliste elementidega eestlaste lugu piiri taga, paguluses, kuhu jõudsid kümned tuhanded inimesed Teise maailmasõja jooksul. Nõukogude Eesti elule keskenduv näituseosa jaguneb kaheks. Esmalt käsitleme nõukogude korra kehtestumist ühes indiviidi ees seisnud ideoloogiliste valikutega. Teine suurem teema on nõukogude inimese argipäev koos selle kultuuriliste kurioosumitega.Iseseisvuse taastamise korrus käsitleb laulva revolutsiooni ja iseseisvuse taastamise aega 1987. aasta fosforiidisõjast kuni Eesti astumiseni Euroopa Liitu 2004. aastal. Ekspositsiooni keskmes on kaheksa inimest, keda ajalooraamatutest ei leia.Vabaduse osa vaatab vabadust kui pingeseisundit, milles tuleb leida tasakaalu keskpunkt vabaduste ja kohustuste vahel.

Heliteekond „Niisugustest“ LGBT-aktivismini. 20. sajandi lood seksuaal- ja soovähemustest Eestis“

Püsinäituse e-giidile on alates 2023. aasta suvest lisatud peale põhi- ja peretasandi veel üks tasand, nimelt 20. sajandi Eesti kvääre lugusid jutustav heliteekond. Uue heliteekonna kuraator on Tartu Ülikooli etnoloogia doktorant Rebeka Põldsam ning see juhatab näitusekülastaja läbi Vabamu püsinäituse, juhtides tähelepanu mõnele uuele ja mõnele varasemale esemele, mis aitavad mõtestada Eesti LGBT-ajalugu. Mis juhtus „niisuguste” inimestega teise maailmasõja ajal? Kuidas ja kus räägiti homoseksuaalsusest Nõukogude Eestis? Mis viis homoseksuaalsete suhete dekriminaliseerimiseni? Mis rolli on mänginud abielu homoseksuaalsete inimeste eludes Nõukogude ajal ja tänapäeval? Eesti-, inglise- ja venekeelne audiogiid toob muuseumisse LGBT-inimeste lood ajast, kui meid nimetati „niisugusteks“, kuni tänapäeva aktivismi ja kogukonna teemadeni.

Teekonnal läbi muuseumi on külastaja saatjaks spetsiaalselt meie püsinäitust silmas pidades välja töötatud e-giid, mis viib kaasavale ja mõtisklevale rännakule lähimineviku radadel.

E-giidi on üheksas keeles (eesti, vene, inglise, soome, saksa, prantsuse, hispaania, läti, leedu). Giiditekstid on loonud dramaturg Eero Epner.

Muuseumiöö programm

Mida tähendab sinu jaoks vabadus? Kuidas sina vabadust hoiad? Tule jaga meiega oma mõtteid joonistades või kirjutades! Lisaks oleme avanud meie Vabaduse saalis tegelusnurga, kus kõigil on võimalus vabalt lugeda, mängida, kuulata, joonistada, meisterdada, mõtiskleda.

Avatud on muuseumikohvik- ja pood.

Lisainfo:

https://vabamu.ee/