Menüü

KGB vangikongid

Pikk 59/Pagari 1, Tallinn

Avatud 18.00–23.00

Sissepääs 1 euro (kuni 8-aastased lapsed tasuta). Muuseumikaardiga sissepääs tasuta.

Püsinäitus „KGB (m)aja lugu“ totalitaarse režiimi kuritegudest. Ajutine näitus „Vene vastupanuvõitlejate nägu“.

Pagari 1 on kireva ajalooga maja. Elumajaks ehitatud hoones tegutses 1918. aasta märtsis, kui äsja väljakuulutatud iseseisvus oli veel õige habras, Eesti Vabariigi Ajutine Valitsus. Sellest majast juhiti ka Vabadussõda (1918–1920) ja siin tegutses kuni 1940. aastani Eesti Vabariigi sõjaministeerium. 1991. aasta märtsis, veel enne iseseisvuse taastamist, alustas hoones tööd Eesti Vabariigi politsei.

Paraku on suursuguse maja minevikus ka üks kõhedust tekitav pikk tume vari. Pea pool sajandit asus aadressil Pagari 1 ENSV siseasjade rahvakomissariaadi ehk NKVD, hilisema nimega KGB peakorter ning keldrid olid kaua aega kasutusel vangikongidena, millest kurikuulsamaid Eestist ei leia.

Totalitaarsed, inimvaenulikud režiimid kõrvaldavad oma vaenlasi halastamatult. See hoone oma vangikongide ja ülakorrustel asunud ülekuulamistubadega oli koht, kus kurjategijad üritasid murda eestimaalaste vaimset selgroogu. Ajalugu teab, et see oli ebaõnnestunud katse.

Püsinäitus

Nüüd täidab hoone taas oma algset ülesannet elamuna. KGB vangikongide näitus „KGB (m)aja lugu” räägib eelkõige seal toime pandud kuritegudest. Aga enne muuseumisse sisenemist tasub vaadata Tallinna ühe silmapaistvama juugendhoone kaunist fassaadi ja mõelda, kui kummaline on ajalugu.

Püsinäitus on eesti, inglise, vene ja soome keeles.

Ajutine näitus

Poliitilise tagakiusamise tõttu Venemaalt lahkuma sunnitud munitsipaal-rahvasaadikud ja sõjavastased aktivistid avavad Vabamu ja Reforum Space Tallinn toel näituse “Vene vastupanuvõitlejate nägu”.

Tegemist on maailma erinevates linnades korraldatava näituste sarjaga venemaalastest, kes astusid kuritegelikule Putini režiimile vastu ja maksid selle eest oma vabadusega. Näituse kangelased pole ainult poliitikud, kes juhtisid avatud võitlust vabaduse eest, vaid ka tavakodanikud, kes ei usu propagandat ega lepi naaberriigi invasiooniga. Need on mehed ja naised, noored ja vanad, poliitilised aktivistid, kunstnikud, teadlased, üliõpilased, isad ja emad, keda mõisteti aastateks vangi.

Näitus on eesti ja inglise keeles.

Uuri KGB vangikongide kohta lähemalt siit.