Menüü

Jaan Poska maja

Poska 8, Tallinn

Avatud 18.00–23.00, sissepääs kuni 22.30. Tasuta.

Suurmehe kodu ja Tartu rahu häll

Eesti vabaduse ja omariikluse kinnistas Tartu rahulepinguga Jaan Poska, Eesti esimene välisminister, kes Eesti delegatsiooni juhina keerulised läbirääkimised eduka lõpuni viis. Tartu rahulepinguga tunnustas Nõukogude Venemaa de jure Eesti iseseisvust. See avas tee Eesti rahvusvahelisele tunnustamisele iseseisva riigina. Tartu rahulepingut on peetud Eesti Vabariigi sünnitunnistuseks.

Eesti iseseisvuse ideed võrsusid Jaan Poska kodus, kus ta juba Eestimaa kubermangu juhina 1917. aastal võõrustas mõttekaaslasi, kel eesmärgiks Eesti omariiklus. Nii on Jaan Poska maja omamoodi Tartu rahu häll.

Poskade kodus koos käinud nn Tallinna eestlaste salongi hingeks oli Jaan Poska abikaasa Constance. Tema huvi „antiikmööbli“ vastu õhkub ka maja praegusest sisustusest, mis on kujundatud Poskade kodust säilinud fotode järgi. Maja algsest sisustusest on alles üksikuid detaile ja esemeid. Poska mälestustoas eksponeerib Jaan Poska Mälestusfond fotosid ja dokumente Tartu rahu ja Poska perekonna kohta, samuti Poska järeltulijate poolt fondile antud esemeid.

Selles esinduslikus Kadrioru puitvillas elas Jaan Poska koos oma naise ja kaheksa lapsega kuni surmani vaid kuu aega peale Tartu rahulepingu sõlmimist.

Jaan Poska, kunagise Tallinna linnapea kodumaja taastas Tallinna linn 2008. aastal. Kaunilt restaureeritud Jaan Poska maja toimib Tallinna esindushoonena, kus korraldatakse pidulikke vastuvõtte ja kontserte.

Lisainfo:

https://www.tallinn.ee/et/esindushooned/jaan-poska-maja

E-post poska@tallinnlv.ee