
Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Kuriste Jumalasünnitaja sündimise kirik
Muuseumi aadress:
Taterma, 92174 Hiiumaa
Sissepääs tasuta
Ligipääsetavuse info:
Programmi kirjeldus
Natuke õigeusukiriku ajaloost Hiiumaal
1883-ndal aastal viibisid Haapsalus õigeusu kiriku jumalateenistusel neli Käina valla Lelu küla talunikku. Üks neist, Matse koha Tõnis Padu, kutsus 1884-ndal aasta alguses Haapsalus viibides preestrit (tõenäoliselt Nikolai Poletajev 1879-1888) saarele. 1884-nda aasta juunis külastas Haapsalu preester nüüd juba salvimisel uue nime saanud Anton Padu ja salvis Lelus veel neliteist perekonda. Nii pandigi alus Emmaste-Lelu (hiljem Emmaste – Kuriste) õigeusu kogudusele, nüüdsele Hiiumaa Jumalasünnitaja Sündimise Kogudusele Kuristes. Kogudus loodi ametlikult 9. novembril 1884 Lelu külas Matse talus, kus ühtlasi avati peagi ka õigeusu algkool.
Kuriste Jumalasünnitaja sündimise kirik
Kuriste Jumalasünnitaja sündimise kirik on ehitatud maakividest ja kollastest tellistest, mis tol ajal Riiast hobuste ja härgadega kohale toimetati. Kirikut ümbritseb sammaldunud maakiviaed. Pühakoja ehitajateks olevat olnud kogenud Saaremaa ehitusmeistrid, kes 1888-nda aasta 17-ndal mail kirikule nurgakivi paigaldasid. Pühakoja arhitektideks olid K. Nyman ja I. Dmitrijevski.
Kirik pühitseti 1890-nda aasta 27-ndal juulil Jumalasünnitaja sündimise kirikuks. Vastvalminud kiriku kõrvale rajati surnuaed ja ehitati koolimaja ning elamu preestrile. Täna tegutseb vanas õigeusu koolimajas, kus kunagi talurahvale algharidust anti, Kuriste Haridusselts, kes ruume ka kogudusega jagab. Samuti on tore tõdeda, et tänu koostööle Haridusseltsi ja vallaga on kirik suveperioodil ka laupäeviti avatud.
Kuriste Jumalasünnitaja sündimise kirik on esimene ja ainuke, tänase päevani katkematult tegutsenud õigeusu pühakoda Hiiumaal. EAÕK metropoliidi Stefanuse õnnistusel ja Riikliku Pühakodade Programmi, kohalike ettevõtjate, valla ja koguduse liikmete toel sai kirik 2011-ndal aastal uue katuse, põranda ja oma endises ilus siselahenduse. Uus tornikiiver valmis kellatornile 2013-ndal aastal. Sellesse kaunisse pühakotta toob pühapäeviti koguduserahva Hiiumaa erinevatest paikadest kokku kirikubuss, mida hoiab käimas AS Dagoplast töökas pere.
Muusiumiööl
Hoiame pühakoja avatuna alates kell 18 kuni 23.
Kell 19, 21 toimuvad vestlusringid, kus räägime Kiriku pärimusest ja külastame pühakoja kellatorni ning teeme kellamängu.