Menüü

A. H. Tammsaare muuseum Vargamäel

Tammsaare muuseumis Vargamäel:

⭐️ Kell 19 vestlus Järva-Madise kirikuõpetaja Jane Vainiga. Räägime palverännuteest.
⭐️ Aastanäitus "100 aastat soode kuivendamist Vargamäel".
⭐️ Avatud kell 18-23. Sissepääs 1 €. Muuseumikaardiga tasuta.
Tammsaare-Lõuna talu (romaanis Oru):
⭐️ Tsiteerides üleaedseid: "Meie poolt on avatud meie majapidamine, soovijatele teeme talu tutvustava ekskursiooni sümboolse tasu eest ja avatud on kodukohvik, kus pakume pirukaid ja kompotti."
⭐️ Avatud kell 18-22.
Muuseumiööl on avatud ka Järva-Madise kirik.

Tammsaare muuseum Vargamäel on kirjaniku sünnikodu, mis inspireeris teda kirjutama romaani "Tõde ja õigus". See on koht, kus kanged naabrimehed Andres ja Pearu sooga maadlesid, kahasse kraavi kaevasid ja paljukõneldud eestlase jonni ajasid. Muuseumis saate tutuvuda kirjaniku kultuuri- ja kirjanduspärandiga, otsida ja leida paralleele romaani ning kirjaniku sünnitaluga. Lisaks saate ülevaate 19. sajandi Järvamaa taluelust.

Vargamäe Muuseumiöö keskendub vabadusele liikuda. Masinate ja teede areng on toonud rohkem võimalusi liikumiseks. Tammsaare vanemate eluajal olid neil lauad vankris kaasas, et pehmematest kohtadest läbi saada. Vaid talvel sai lähimasse külla – Järva-Madisele, kus asus kirik, kõrts, vallamaja, sõita üle Kodru raba talitee. Suvel tuli ikka mööda vesist teed pidi minna. Neil teemadel räägib muuseumi aastanäitus „100 aastat soode kuivendamist Vargamäel“, mida saavad muuseumiöölised uudistada. Näitusel vaatleme „Tõe ja õiguse“ esimest ja viimast osa ning näeme, missugune on romaani ning Tammsaare vanemate-aegne maastik.