Menüü

Palmse mõis

Palmse, Lääne-Viru maakond

Sissepääs 1 euro.

  • Kell 18:00-19:00 Palmse härrastemaja veinikeldris muuseumi vanemteadur Uno Trummi loeng “Kuidas Palmse talupoeg pärisorjusest vabaks sai”.

Ettekanne kestab tund aega. Uno Trumm annab ülevaate Palmse talupoegade eluolust enne ja pärast pärisorjuse kaotamist ning selle mõjust omariikluse sünnile. Talupoegade vabadusi hakati piirama juba keskajal, kuid nende pärisorjastamine langes valdavalt Rootsi ajale. Kliima jahenemine ja sellest tingitud probleemid tõid mõisates kaasa ekstensiivse põllumajanduse. Vajadus oli odava ja rohkearvulise tööjõu järele. Protsessi üheks tulemuseks oli talupoegade pärisorjastamine, mis saavutas oma kõrgpunkti 18. sajandil. 

19. sajandi alguseks oli pärisoriste talupoegade tööjõul püsiv majandusmudel end ammendanud. 1816. aastal vabastati talupojad pärisorjusest. Sellega said talupojad isiklikult vabaks, küll aga murdus kogu senine sotsiaalse hoolekande süsteem. Olid ju pärisorised talupojad mõisnike omandina nende vastutusel ning viimased pidid tagama oma tööjõu ellujäämise ning töövõime.

Need, kes on elanud 1990. aastatel võivad ette kujutada, millise valusa hoobi sai talupoegkonna toimetulek, kes pidi sunniviisiliselt astuma vabade inimeste enesega toimetuleku ühiskonda. Ometi just tänu sellele algas 50 aastat hiljem eesti rahvuse kujunemine ning 100 aastat hiljem saavutati oma riik.

  • Kell 19:00 ringkäik Palmse mõisa härrastemajas

Ringkäigul Palmse mõisa härrastemajas saab kuulda lugusid siin elanud von der Pahlenite perekonnast ja elust mõisas 18.-19. sajandil. Tutvuda saab ka näitusega “Vabamüürlaste saladused Palmse mõisas – 100 aastat eestikeelset wabamüürlust”.

  • Kell 20:00 ootab Palmse kärner Priit Hummel jalutuskäigule mõisa aeda.

Õhtusel jalutuskäigul koos Palmse kärneri Priit Hummeliga tutvume üheskoos barokkaiaga, piilume uhkesse triiphoonesse ja vaatame ringi õunapuuaias.

Kuulda saab veel nii mõndagi põnevat! Tulge Palmsesse!