Menüü
Foto: Endel Apsalon. Muuseumiöö 2023 Kumus

Kumu kunstimuuseum

Muuseumi aadress:

Weizenbergi 34 / Valge 1, 10127 Tallinn 

Sissepääs 1 euro

Ligipääsetavuse info:

Kumu kunstimuuseum asub Kadrioru pargi ja Lasnamäe linnaosa vahelisel paenõlval ning on ligipääsetav nii ühistranspordiga, autoga, jalgrattaga kui ka jalgsi. 

Täpsemad juhised leiad siit.  

Liikumispuudega külastajatele 

Kõik muuseumi avalikud ruumid on ratastooli-sõbralikud – eri korrustele viivad liftid ja/või kaldteed. Invaparkla asub Mäekalda tänava ääres. Muuseumisse pääsemiseks kasutage palun fuajeesse viivaid kaldteid. Muuseumisse on võimalik pääseda ka Valge tänava kaudu, kasutades Valgel tänaval asuvat invalifti, mis toob teid jalakäijate tunneli lõppu. Sealt saate liikuda mööda kaldteid muuseumi peasissepääsu juurde. Ratastoolide laenutus asub teise korruse fuajee infolauas. Inva-WC asub esimese ja teise korruse fuajees, riidehoiu kõrval ning viienda korruse liftikoridoris. 

Vaegnägijale ja pimedale 

Kassast on võimalik laenutada taktiilset kolmanda korruse plaani. Juhtkoeraga muuseumi külastamisel palume eelnevalt informeerida meie infotöötajaid tel +372 602 6000. 

Programmi kirjeldus

Muuseumiöö Kumu kunstimuuseumis 17. mail kl 18–23 

Muuseumiööl on Kumus külastajatele avatud püsiekspositsioonid: „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“, „Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“ ning „Tulevik on tunni aja pärast. Eesti kunst 1990. aastatel.“ Õhtu jooksul toimuvad 30-minutilised ekskursioonid eri keeltes, loovtöötoad ja orienteerumismäng Kumu sisehoovis. Lisaks osaleb Kumu muusemiöö programmis sellel aastal Keelatud Kirjanduse Muuseum, kellega koostöös on tulemas põnev programm õhtu viimastel tundidel.

3. korrus
Püsinäitus „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ tutvustab siinset vanemat kunsti, kus Eesti mitmerahvuselise ajaloo taustal põimuvad baltisaksa, vene ja eesti traditsioonid. Fookuses on kunsti roll ühiskonnas ja mõju eri kogukondade enesekuvandile.

4. korrus
Kumu kunstimuuseumi neljandal korrusel on publikule avatud püsiväljapanek „Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“. Püsinäitus esitab ühe vaate 20. sajandi keskpaiga ja teise poole Eesti kunstile, mida kujundasid suures osas konfliktid ja kohandumised Teise maailmasõja järgse uue poliitilise olukorraga.

Samuti on avatud ekspositsiooni „Tulevik on tunni aja pärast. Eesti kunst 1990. aastatel“ mille ajaliseks lähtekohaks on külma sõja lõppemise ja Eesti taasiseseisvumisega ühiskonnas toimunud järsk katkestus. Eestis iseloomustab 1990. aastaid üleminekuaeg, mil Nõukogude okupatsioonist vabanenuna ehitati üles liberaaldemokraatlikku ja turumajandusel põhinevat ühiskonda. 

  

Muuseumiöö programm

18.00–23.00  „Avastusretk“ Kumu püsinäitustel. Marsruut on saadaval Kumu piletikassast nii paberkandjal kui QR-koodi vahendusel.

18.00–23.00 Iseseisev orienteerumismäng Kumu sisehoovis. Küsi juhendit Kumu piletikassast. 

18.00–20.30 Origami meetodil taskuraamatu meisterdamise töötuba (jooksvalt külastatav) Kumu hariduskeskuses.

21.00 Tutvumine tsensuuri ja keelatud kirjandusega. Sündmust viib läbi Keelatud Kirjanduse Muuseumi direktor Joseph Dunnigan. Kahe tunni jooksul annab Joseph ülevaate erinevates tsensuuri vormidest ning põhjalikumale arutelule aitavad meid viia kolm näidet keelatud raamatutest ja publiku enda kogemused.

21.00 Esitlus keelatud raamatutest (inglise keeles)
21.30 A Summer in the Red Scarf autoriteks on Katerina Silvanova and Elena Malisova ning raamat on hetkel Venemaal piiratud väga tugevate LGBT+ kogukonna vastaste seaduste tõttu. (inglise keeles)
22.00 Ed Laamani Eesti Ühiskond on 1933. aastal kirjutatud raamat Eesti rahvusidentiteedist. Laaman oli sellel ajal oluline ajakirjanik, kes kirjutas ka patriootilisi ja rahvuslikke sõnumeid Konstantin Pätsile. Hiljem mõistsid Nõukogude Liidu võimud Laamani surma. (inglise keeles)
22.30 Sangda Dorje ja Nicolas Tournadre Manual of Standard Tibetan. Keelatud Kirjanduse Muuseum kogub ka raamatuid, mis on kirjutatud tagakiusatud keeltes. Tibeti keel on sellest üks näide, aga näited on palju, nii Eestist kaugelt kui ka lähedalt. (inglise keeles)

 

30-minutilised lühituurid püsinäitustel: 

19.00 lühituur näitusel „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ (eesti keeles)
19.30 lühituur näitusel „Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“ (vene keeles)
20.00 lühituur näitusel „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ (inglise keeles)
20.30 lühituur näitusel „Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“ (inglise keeles)
21.00 lühituur näitusel „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ (vene keeles)
21.30 lühituur näitusel „Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“ (eesti keeles) 

Lühituurideks kogunemine toimub Kumu infolaua juures. 

Kumu sisehoovis on avatud Kookeri food truck, kus pakutakse magusaid ja soolaseid pannkooke. 

Kumu Reval Café on avatud hilisõhtuni. 

 

Kohtumiseni Muusemiööl! 

 

Lisainfo: 

Frederik Klanberg
Kumu haridus- ja publikuprogrammide kuraator
frederik.klanberg@ekm.ee